„Elég nehéz azt tettetni, hogy egy ûrhajón utazol, vagy hogy egy óriási, versolvasó földönkívülivel beszélgetsz, de még nehezebb, ha mindezt egy üres, zöld háttér elõtt kell megtenned” - emlékszik vissza Deschanel.
A film vizuális megoldásai közül néhány izgalmasabb:
Az Útikalauz
A Galaxis útikalauz stopposoknak egyik központi szereplõje maga az Útikalauz, az elektronikus könyv, amiben az univerzum minden lehetséges ténye és pletykája megtalálható.
Az Útikalauz Adams látnoki képességeket sejtetõ szüleménye: amikor kitalálta, a mobiltelefonok, az internet, a palmtopok még nem léteztek.
Jennings egyfelõl azt akarta, hogy az Útikalauz technikailag lenyûgözõ legyen, ugyanakkor fontosnak tartotta, hogy a legfõbb vonzerõt ne ez jelentse, hanem az a szörnyen tiszteletlen stílus, ahogy az információt rendelkezésre bocsátja.
„Az Útikalauznak különleges személyisége van, és iszonyúan vicces világnézete - mondja Jennings. - Ezáltal a film egyik fontos szereplõje.”
Az Útikalauz hangja Adams jó barátja, Stephen Fry komikus.
Vogonok
A vogonok, a világegyetem bürokratái, akik versekkel fegyverezik fel magukat: õk jelentették a legnagyobb feladatot a filmesek számára. Bár Adams könyvének fontos szereplõi, igaziból senkinek halvány fogalma sincs arról, hogyan is néznek ki valójában. Adams annyit ír róluk, hogy „bár nem gonoszak, de összeférhetetlenek, bürokratikusak, fontoskodóak és szívtelenek”. Jenningsnek nem volt könnyû feladata mindössze ennyi támponttal.
„A vogonok alapvetõen felesleges, szörnyû teremtmények, akik semmire se jók, csak éppen õk irányítják a világegyetemet” - mondja Jennings.
Végül egy nagyon valószínûtlen forrásból merítettek ihletet. A 18. században élt egy karikaturista, James Gillray, akit a politikai karikatúrák atyjaként emlegetnek. Rajzain az elhízott, korrupt és ijesztõ politikusokat illetve bírókat igen éles kritikai látásmóddal ábrázolta. „A kérdés az volt csupán, hogy a 18. századi politikusokból miként lesz 21. századbeli földönkívüli - nevet Stamp. - Ezeket a dagadt, csõrorrú, elfolyó állú figurákat csak át kellett színezni zöldre!”
Jim Henson cége majdnem 2 és fél méter magas vogonokat épített agyagból, habból és gumiból. A vogonok arcát 35 kis motor irányította, hogy a mimikájuk kifejezõ legyen. A jelmezt magukra öltõket egy koreográfus készítette fel, hogy megtanuljanak vogon módra mozogni.
Arany Szív
Az ûrhajó, amely valószínûtlen módon megmenti Arthur Dentet és Ford Prefectet a biztos pusztulástól, az Arany Szív ûrhajó. Bár Adams egyszer megemlítette, hogy az Arany Szív egy óriási teniszcipõre hasonlít, az alkotók úgy gondolták, hogy jobb, ha ezt nem erõltetik annyira.
Collinsnak nem volt könnyû dolga, mert „annyi filmben láthattunk már annyiféle ûrhajót, hogy az emberek nagy része teljesen rájuk unt”. 80 különféle hajót tervezett, míg végre rátaláltak a megfelelõre: egy repülõ porcelán teáskannára. „Nagyon nyugodt légkört sugároz. Olyan, mintha Dent egy ûrbeli hotelbe érkezett volna.”
Miután a terv megszületett, további négy és fél hónapra volt szükség, hogy fel is építsék, és minden szükséges ketyerével felszereljék. „Nagyon lényeges volt, hogy Arthur Dent teljesen különcnek tûnjön az Arany Szíven. Ezért egy makulátlan, fehér, futurisztikus berendezést választottunk, amiben Dent roppant furcsán érzi magát - folytatja. - Csak a film végén, amikor Arthur visszatér saját bolygójára, akkor érezzük újra, hogy ott van, ahol lennie kell.”
Bölcs Elme számítógép
A film egy másik érdekes lénye a Bölcs Elme - egy megagigantikus számítógép, amely hét és fél millió éven keresztül számolja ki a Végsõ Választ, a választ az élet értelmére, ami nemes egyszerûséggel: 42. Sokan rágódtak ezen a válaszon, míg rájöttek, hogy a válasz nem segít, addig, amíg nem tudni, mi is a Végsõ Kérdés!
„A Bölcs Elmének mérhetetlenül nagy számítási kapacitása van, szóval adott volt, hogy méretben is óriásinak kell lennie, - így Stamp. - Mivel sok millió évvel korábban építették, ezért kicsit retrósra vettük a figurát. Egy sûrû dzsungel közepén található, ami ellentétben áll bölcsességével és képességeivel.”