2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Harmincnégy óráig tart egy év a most felfedezett forró Jupiteren

Mindössze harmincnégy óráig tart egy év a most felfedezett forró "Jupiteren", az ötszázötven fényévnyire található Qatar-1b exobolygón.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Ufo- scifi sztorid van? küldd el nekünk a szerk[kukac]zug.hu címre!
A Naprendszerünkön kívül lévõ forró gázóriás a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központban dolgozó nemzetközi kutatócsoport fedezte fel Háled asz-Szubai katari csillagásszal az élen. A tudósok az úgynevezett tranzitmódszert alkalmazták, a távoli csillagok elõtt elhaladó bolygók ugyanis csekély halványodást, azaz fedést okoznak szülõcsillaguk fényében.

A Qatar-1b katalógusjelû bolygó átmérõje 20 százalékkal nagyobb, mint a Jupiteré, tömege pedig 10 százalékkal haladja meg azt.

A most felfedezett exobolygó 3,2 millió kilométerre van központi csillagától. Egy úgynevezett K színképtípusú csillag körül kering, 1,4 nap alatt téve egy teljes kört, ennél fogva egy év 34 órából áll. A Qatar-1b ezáltal háromszor lassabban halad, mint a Jupiter, amelyen 10 óráig tart egy év. A számítások szerint a Qatar-1b felületén a hõmérséklet 1093 Celsius-fok lehet.

A csillagászati színképosztályozás a csillagok vizsgálatának, fejlõdésük modellezésének egyik fõ módja. A besorolás a spektrális tulajdonságaik alapján történik, segítségével megbecsülhetõ a csillagok hõmérséklete, a felszíni gravitációja, a különféle fémek gyakorisága (a csillagászok minden, a hidrogénnél és a héliumnál nehezebb elemet fémnek neveznek). A K színképtípusú csillagok felületi hõmérséklete 2726-4726 Celsius-fok közötti, színük narancssárga.