2024.04.19. - Emma

Ókori meteorit-becsapódást igazolta Egyiptomban a sivatagi expedíció

Egy több ezer éve történt meteoritbecsapódás tényét igazolta az olasz-egyiptomi sivatagi expedíció, amelynek eredményeirõl az Európai Bolygótudományi Kongresszuson (European Planetary Science Congress) számoltak be Rómában.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Ufo- scifi sztorid van? küldd el nekünk a szerk[kukac]zug.hu címre!
Sok ezer évvel ezelõtt egy óránkénti 12 ezer kilométeres sebességgel száguldó ritka vasmeteorit csapódott be a mai egyiptomi sivatagban, a "szudáni" és a "líbiai" határ közelében. A 10 tonnás hívatlan vendég becsapódásakor óriási tûzgömb és füst keletkezett, a jelenség ezer kilométer távolságra is látható volt. A becsapódás helyén 16 méter mély és 45 méter átmérõjû kráter keletkezett a sziklás talajban.

Az úgynevezett Kamil-krátert még 2008-ban fedezte fel a Google Earth segítségével Vincenzo De Michele, a milánói Természettudományi Múzeum ásványtani szakértõje. A kutató természetes képzõdményeket keresett, amikor észrevette a kerek becsapódási krátert a monitoron.

Az expedíciót olasz szakemberek szervezték, akiknek több mint egy évükbe tellett, hogy megtervezzék az utazást és beszerezzék a szükséges engedélyeket. A felkészülés közben mûholdas felvételeken elemezték a Kamil-régiót.

A negyven tagú olasz-egyiptomi expedíció, amelyet részben az Európai Ûrügynökség (ESA) finanszírozott, két héten át vizsgálta a terepet. Összesen 1000 kilogrammnyi, a meteoritból származó vastörmeléket gyûjtöttek össze, beleértve azt a 83 kilogrammos darabot, amely még a becsapódás elõtt levált a meteoritról, s a krátertõl 200 méterre feküdt.

"A kráter azt bizonyítja, hogy a 10 tonna körüli tömeggel rendelkezõ vasmeteoritok nem törnek darabokra a légkörbe érve, ehelyett becsapódáskor felrobbannak, krátert képezve a talajban" - hangsúlyozta Detlef Koschny, az ESA kutatója.

A Kamil-kráter a geológusok és asztrofizikusok mellett a régészek érdeklõdését is felkeltette.

"Még mindig nem sikerült megállapítani, hogy pontosan mikor történt a becsapódás. Egészen biztosan állítható, hogy a kráter tízezer évesnél fiatalabb; néhány ezer éve keletkezett, s nem kizárt, hogy a becsapódást a környékbeli lakosság is észlelhette. A becsapódás dátumát a közelben lévõ ókori települések leletanyaga segíthet pontosítani" - vélekedett az expedíciót szervezõ Luigi Folco, a Sienai Egyetem kutatója.

Az expedíció során összegyûjtott adatok igen hasznosak lehetnek az ESA számára is, hogy felbecsülje, mekkora veszélyt jelenthetnek bolygónk számára a kis, "Föld-súroló" aszteroidák, amelyekhez tartozott a Kamil-krátert eredményezõ égi vándor is.