2024.04.16. - Csongor

A Nap zenéje

A Nap zenéje
A Sheffieldi Egyetem csillagászai a világtörténelemben elõször olyan hangokat vettek fel, amik a Naptól származnak. Felfedezték, hogy a Nap külsõ rétegébõl kiáramló mágneses hurkok pontosan úgy vibrálnak, mint egy hangszer húrjai. Azt is megfigyelték, hogy nem csak oldalirányba, de elõre-hátra is mozognak a részecskék, így majdnem úgy viselkednek, mint a hanghullámok. A kutatók a tekervények mûholdas felvételeinek segítségével az ott észrevehetõ rezgéseket hangokká alakították és olyan frekvenciára gyorsították, hogy az emberi fül számára is hallható legyen.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Ufo- scifi sztorid van? küldd el nekünk a szerk[kukac]zug.hu címre!
"A dallam különös, de mégis gyönyörû. Érdekes élmény volt hangokat hallani egy ilyen hatalmas és erõs forrásból" - nyilatkozta Fáy-Siebenbürgen professzor, a kutatás vezetõje. A Sunshine névre keresztelt projekt azzal a céllal indult, hogy új módszereket fedezzenek fel a Nap hasznosítását illetõen. "Egy új lehetõség tárul elénk. Ezen hangok vizsgálatával sokkal többet megtudhatunk a Napról és jobban megismerhetjük, mi játszódik le a csillagban. A tekervények úgy rezegnek, mint a gitár húrjai, vagy mint a levegõ a hangszerekben. Egy idõ múlva ezek a hullámok eltûnnek és ez az, amibõl új tényeket tudhatunk meg a Nap fizikájáról" - tette hozzá.

A tudósok úgy hiszik, hogy a hurokszerû tekervényeknek köze van a napkitörésekhez, amik következtében töltött részecskék áramlanak ki a világûrbe. A napszél és a Föld mágneses tere között szoros kölcsönhatás van, ugyanis a naptevékenység erõteljesen befolyásolja a földi magnetoszférát és ionoszférát. Az ûridõjárás jelenségei igen komoly hatással vannak nemcsak az ûreszközeinkre - mint a mûholdak - , hanem földfelszíni létesítményeinkre és elektronikus eszközeink mûködésére is.

A NASA szakemberei szerint a Nap várhatóan nemsokára újra aktívabb ciklusába lép. A tudósok 2013-ra jósolják, hogy olyan mennyiségû energiák szabadulnak fel, amiket eddig még nem tapasztalhattak. Fáy-Siebenbürgen szerint a Nap "zenéjének" megfigyelésével könnyebben lehet majd arra következtetni, hogy mikor lesz a következõ napkitörés.