2024.03.29. - Auguszta

Veszélyt jelenthet a törpecsillag?

Veszélyt jelenthet a törpecsillag?
Négy csillag 9,5 fényévnyi távolságra közelíti meg a Naprendszert az elkövetkezõ kétmillió évben, de az igazi fenyegetést nem ezek, hanem a Gliese 710 jelû törpecsillag jelenti. Utóbbi hatására nagy valószínûséggel üstökösök fenyegetik a belsõ bolygókat. Az európai ûrügynökség Hipparcos ûrszondájának méréseit és a közeli csillagok sebességeit felhasználva kiszámították, hogy több csillag jelenlegi távolságánál jóval közelebb kerülhet hozzánk. Négy csillag 9,5 fényév távolságra jöhet felénk, de egy ötödik az igazán fontos.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Ufo- scifi sztorid van? küldd el nekünk a szerk[kukac]zug.hu címre!
A Gliese 710 jelû, 0,6 naptömegû, narancsvörös törpecsillag az elõrejelzések szerint nemcsak megközelíti a Naprendszert, hanem be is lép az úgynevezett Oort-felhõbe.

Az Oort-felhõ a Naprendszer legkülsõ tartományában, a Naptól mintegy 50–100 000 csillagászati egységre található üstököszóna, amelyben milliárdnyi üstökösmag kering. (Egy csillagászati egység a Föld–Nap távolsága, azaz 150 millió km.) Ezek között milliónyi az egy kilométeresnél nagyobb üstökös – ez az a méret, ami felett a Földdel való ütközés globális katasztrófát okoz.

A szentpétervári Vadim Bobiljev a minap megerõsítette, hogy a jelenleg 63 fényévre lévõ, de másodpercenként 14 kmes sebességgel közeledõ Gliese 710 csillag úgy másfél millió év múlva nagy valószínûséggel eléri Naprendszerünk külsõ tartományát. A Naptól számított legvalószínûbb távolság ekkor 1,6 fényév lesz. Bár a Gliese 710 „Naprendszer-súrolása” valóban több millió égitestet irányíthat a belsõ bolygók felé –2,5 millió üstökösmag pályája változik meg úgy, hogy útjuk során a Naprendszer belsõ tartományait is érintõ üstökösökké válnak –, ám ennek idõskálája is hosszú: az „üstököszápor” mintegy kétmillió évig tart, így csak átlagosan évente 1-2 üstökös jöhet a Föld közelébe.

Ez a napjainkban megfigyelt, átlagosan évi két tucat új üstököshöz képest nem jelent érdemi változást, ezért a becsapódási valószínûség alig lesz nagyobb a jelenleginél. Bobiljev azt is kiszámolta, hogy mekkora valószínûséggel közelítené meg a törpe a Napot ezer csillagászati egységre. Ez az érték mindöszsze egy a tízezerhez adódott.