2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Láthatatlanná tevõ szert találtak fel?!

Egy lépéssel közelebb a láthatatlanná tevõ köpenyhez

Washington - Egy lépéssel közelebb került a tudomány a láthatatlanná tevõ anyaghoz - jelentették amerikai kutatók a Nature és a Science címû folyóiratokban megjelent tanulmányukban.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Ufo- scifi sztorid van? küldd el nekünk a szerk[kukac]zug.hu címre!
Elsõ ízben sikerült ugyanis háromdimenziós objektumokat egy mesterségesen elõállított, a fényt a tárgyról "elhajlító" anyag segítségével eltüntetni. Korábban ez csak nagyon vékony, szinte kétdimenziós téridomokkal sikerült.

A berkeleyi Kaliforniai Egyetem Xiang Zhang vezette kutatócsoportja az úgynevezett "metaanyagok" felhasználásával fejlesztette ki a burkot, amelynek újabb verziója talán képes lehet arra, hogy a látható fénysugarak elõl elrejtsen tárgyakat vagy élõlényeket.

A világ objektumait azért érzékeli az emberi szem, mert a fény szétszóródik rajtuk, s a sugarak közül némelyeket elnyelnek, másokat pedig visszavernek. A láthatatlanná tevõ köpeny "metaanyagai" alkalmasak a radarok megtévesztésére a rádióhullámok elhajlításával, de a fény és más hullámok - akár a tengeri hullámok - eltérítésére is. Anyagukat fém és a nyomtatott áramkörökhöz felhasznált kerámia, teflon vagy szénszálas kompozitok alkotják. A látható fénysugarakkal szemben úgy viselkednek, ahogyan egyetlen más anyag sem: kitérítik a nyalábokat, gyakorlatilag maguk köré irányítják azokat, és sem árnyékot nem vetnek, sem vissza nem tükrözõdnek.

Az elõállítás különbözik a lopakodókhoz használt technológiától, mivel ebben az esetben a repülõk láthatók maradnak, de minimálisra csökken a radarkeresztmetszetük, így a hagyományos lokátorokkal nehezen követhetõk.

A láthatatlan anyag kifejlesztését többek között az amerikai hadsereg finanszírozza. A hétmérföldes csizmácska még várat magára.