2024.03.29. - Auguszta

Hit, tudomány, ufóhit

Mi a hit? Tegyük fel magunknak a kérdést, és próbáljuk megfogalmazni rá a választ. Mit értünk a fogalom alatt? Rövid gondolkodás után rájövünk arra, hogy nemcsak vallásos hit létezik. Rájövünk arra, hogy akár hétköznapi dologról, akár tudományos tételrõl, akár ezoterikus, spirituális vagy éppen ufótémáról van szó, a fõ kérdés: hiszem-e vagy sem.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Ufo- scifi sztorid van? küldd el nekünk a szerk[kukac]zug.hu címre!
Szent Ágoston így ír a hitrõl: "Fontolóra vettem . milyen tömérdek dologban hiszek, habár sohasem láttam õket, és megtörténtüknél sem lehettem jelen, .milyen sokat hittem a jó barátaimnak, tömérdek dolgot az orvosaimnak, és annyi különféle emberi szájnak."

Amit a tudomány elénk tár a természet látható és láthatatlan struktúrájáról, felépítésérõl, részben vagy teljesen igazolták tudományos kísérletekkel vagy gyakorlati alkalmazás útján. Elhisszük-e az atomot alkotó protonok, neutronok, elektronok és még ezeknél is kisebb részecskék összességét? Elhisszük-e, ami az érzékelhetõ valóságon kívül létezhet, amirõl érzékszerveink sem közvetve, sem közvetlenül nem tudnak tapasztalati ismeretet szerezni? Ide tartozik a vallásos hit is, amely a tapasztalaton túli valóságba - a transzcendentális létezésbe - vetett hitet jelenti.

A hit lényegében lélektani jelenség, a vallás alapja, éltetõ ereje, de a vallás nem azonos a hittel és a vallásosság sem azonos a hívõséggel, a vallásosságnak egyéb értelmi, érzelmi és mélylélektani gyökerei is vannak. A hit lelkiállapota önmagában is vizsgálható, míg a hívõség fogalma valaminek a paszszív elfogadását jelenti, amely lelkiállapotból valódi aktivitás fakadhat. Az igazi hit a meggyõzõdés lelkiállapota, a bizonyosság érzése. Ebbõl eredeztethetõ a "meggyõzõdéses" hit fogalma.