2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Földszerű bolygót talált a NASA a Földtől egy távoli térben

Földszerű bolygót talált a NASA a Földtől egy távoli térben
Földszerű bolygót talált a NASA a Földtől egy távoli térbenA Föld hasonmását észlelte a NASA műszere. A hír szenzációhajhász tálalása miatt jegyezzük meg, hogy a NASA nem a Föld képmását vagy a Föld 2.0-át találta meg, még csak nem is az eddigi leginkább Föld-szerű bolygót, hanem, amint a hivatalos közlemény fogalmaz, a Föld öregebb, nagyobb unokatestvérét. Egy olyan bolygót, ami hatmilliárd évet töltött egy csillag lakható zónájában, jóval többet, mint a Föld. Ennyi idő alatt egyébként bőven kialakulhatott rajta élet.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Ufo- scifi sztorid van? küldd el nekünk a szerk[kukac]zug.hu címre!
Tudományos szenzációt jelentett be a NASA: a Kepler űrtávcső Föld-szerű bolygót talált a Hattyú csillagképben. Mielőtt elmerülünk a részletekbe, tisztázzuk, mit nem jelent ez!

1) Nem fogunk kolonizálni, benépesíteni, sőt odamenni sem, ehhez ugyanis túl messze van, 1400 fényévnyire, vagyis legalább 1400 évig tartana, míg odaérnénk. Ez még a sci-fi irodalom hatalmas, több generációs kolonizáló űrhajóinak is túl sok idő.

2) Továbbra sem tudjuk, hogy van-e élet a Földön kívül, pláne nem intelligens élet. Fogalmunk sincs, hogy a frissen felfedezett exobolygón van-e, lehet-e élet, vagy egyáltalán folyékony víz, ami az élethez mai tudásunk szerint szükséges. Még azt sem tudjuk biztosan, hogy kőzet-, és nem gázbolygóba „botlottunk”.

Most pedig ismerkedjünk meg közelebbről az ominózus bolygóval! A planéta a Kepler-452b nevet kapta a keresztségben, mivel a Kepler-452 nevű csillag körül kering. Ez egy G2 típusú csillag, akárcsak a mi Napunk. Igaz, kicsit idősebb nála: hatmilliárd éves, vagyis másfél milliárd évvel korábban keletkezett. Más tekintetben sok köztük a hasonlóság. Átmérője mindössze 10 százalékkal nagyobb, és alig 20 százalékkal fényesebb.

Hasonló adottságokkal rendelkező csillagokat ismertünk. De, és ezért szenzáció a mai bejelentés, sohasem találtunk a lakható zónájukban a Földhöz hasonló méretű planétát. Csak jóval nagyobbakat. A lakható zóna az a távolság a csillagtól, ahol se nem túl alacsony, se nem túl magas a hőmérséklet ahhoz, hogy folyékony víz legyen a felszínen.

Most találtunk egyet. A Kepler-452b a legkisebb bolygó, amit ebben a zónában eddig észleltünk, igaz, még így is másfélszer akkora, mint a Föld. A Kepler adataiból a tömegére és összetételére még nem tudunk következtetni, de az ilyen méretű bolygók általában kőzetbolygók. Kísérteties hasonlóság, hogy a bolygó 385 földi nap alatt kerüli meg csillagját!


Igaz, egy hajszállal messzebb kering tőle, mint mi a Naptól, de a Kepler-452 erősebb fénye bőven kompenzálja ezért. Még így is tizedével több energia jut el felszínére, mint hozzánk. Ezért mázli, hogy nagyobb: így nagyobb felszínen oszlik el ez az energia. Ha csak akkora lenne, mint a Föld, megfutó üvegházhatás indulna el, és az élethez szükséges víz elpárologna.

A hír szenzációhajhász tálalása miatt jegyezzük meg, hogy a NASA nem a Föld képmását vagy a Föld 2.0-át találta meg, még csak nem is az eddigi leginkább Föld-szerű bolygót, hanem, amint a hivatalos közlemény fogalmaz, a Föld öregebb, nagyobb unokatestvérét. Egy olyan bolygót, ami hatmilliárd évet töltött egy csillag lakható zónájában, jóval többet, mint a Föld. Ennyi idő alatt egyébként bőven kialakulhatott rajta élet.

A leginkább Föld-szerű bolygó kitüntető címét ettől függetlenül továbbra is a januárban bejelentett Kepler-438b tartja. Méretében sokkal közelebb áll a földhöz, mindössze 12 százalékkal nagyobb az átmérője. És ugyancsak csillagja lakható zónájában van. Igaz, az a csillag egy vörös törpe, mely halványabb és kisebb a mi napunknál, ezért ez a lakható zóna jóval közelebb helyezkedik el hozzá. E bolygó 0,88-as értéket vesz fel a Föld Hasonlósági Skálán (Earth Similarity Index, ESI), míg a ma bejelentett bolygó 0,83-at.

Amiért mégis szenzáció a hír, az az, hogy Nap-szerű csillag lakható zónájában még valóban nem találtunk ennyire Föld-szerű planétát. Gondoljuk el! Húsz éve még azt sem tudtuk biztosan, hogy más csillagoknak is vannak bolygóik. Közvetett bizonyítékok alapján szinte biztosak voltunk benne, de ekkor szereztük az első empirikus bizonyítékot. Hiába sejtjük, hogy a Tejút-rendszerben akár 40 milliárd potenciális Föld is lehet, a bizonyítékok lassan gyűlnek. Eddig 1934 exobolygóról tudunk biztosan 1224 csillagrendszerben.