2024.03.29. - Auguszta

A fekete lyuk hirtelen halála

A fekete lyuk hirtelen halála
A legújabb vizsgálatok szerint az IC 2497 jelzésû galaxis közelében két évvel ezelõtt felfedezett furcsa zöld objektum, a Hanny's Voorwerp tulajdonképpen a hozzánk legközelebbi kvazár utolsó leheletének lenyomata.

A felfedezõjérõl Hanny objektuma névre keresztelt képzõdményt egy holland tanárnõ találta a Galaxy Zoo projekt keretében, melynek célja, hogy amatõr csillagászok segítségével gyorsítsa fel milliónyi galaxis osztályba sorolásának hosszadalmas, és egyelõre még nem teljes mértékben automatizálható munkáját.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Ufo- scifi sztorid van? küldd el nekünk a szerk[kukac]zug.hu címre!
A meglepõ alakú objektumról aztán kiderült, hogy egy olyan gázfelhõ, melyet a tõle 70 ezer fényévre lévõ IC 2497 katalógusjelû galaxis centrumában helyet foglaló kvazár sugárzása gerjeszt. Hanny van Arkel objektuma tehát nem más, mint a hozzánk legközelebbi kvazár visszfénye.

A galaxis és a gázfelhõ becsült távolsága alapján 70 ezer évvel ezelõtt a kvazár még ereje teljében volt, azaz volt akkora luminozitása, hogy sugárzása fénylésre kényszerítse az adott távolságban lévõ gázfelhõt.

Kevin Schawinski (Yale University) és munkatársai a Suzaku és az XMM-Newton röntgenteleszkópokkal vizsgálták a kvazár sugárzását és azt találták, hogy az legalább kettõ, de valószínûleg inkább négy nagyságrenddel gyengébb, mint 70 ezer évvel ezelõtt. Ez viszont azt jelenti, hogy a környezetébõl anyagot elnyelõ szupernehéz fekete lyuk valamikor az elmúlt 70 ezer év során leállt, így Hanny objektuma tulajdonképpen az aktív életének végsõ, jól látható lenyomata. A közeljövõben, miután a kvazár sugárzásának utolsó fotonjai is elérik, a zöld gázfelhõ valószínûleg el is fog halványulni.

A legközelebbi kvazár ilyen gyors elhalványulása azért érdekes, mert eddig azt gondolták, hogy ennek a folyamatnak az idõskálája sokkal hosszabb, több millió év is eltelik a csúcsintenzitás elérése és a kvazár halála, azaz sugárzásának jelentõs csökkenése között. Hanny objektuma azonban felhívta a figyelmet arra, hogy valószínûleg nem ez a helyzet, és az eset alapján talán a galaxisok és a központi fekete lyukak együttes fejlõdésérõl alkotott képünket is módosítani kell.

A röntgenintenzitás ilyen drasztikus és gyors csökkenését a fekete lyukba hulló anyag mennyiségének jelentõs csökkenése, vagy az akkréciós állapotban beállt változás okozhatta, melyet a tömegbefogási korong instabilitásai indukálhatnak.

Nem elképzelhetetlen a feltámadás, a most tapasztalt folyamat fordítottja sem, tehát az, hogy a jövõben hasonló idõskálán az akkréció esetleg visszaáll majd egy magasabb luminozitást eredményezõ állapotba. Mivel az IC 2497 közel van hozzánk és a kvazár csillagászati idõskálákon mérve gyakorlatilag most állt le, a galaxis jól tanulmányozható a kvazártól nem zavart állapotában, például vizsgálhatók annak nyomai, hogy a kvazár aktív fázisában milyen hatást gyakorolt kozmikus környezetére.