2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Primitív csillagok rejtõzködnek a Tejútrendszer közelében

Primitív csillagok rejtõzködnek a Tejútrendszer közelében
A Tejútrendszer közelében lévõ csillagködrõl készítette új felvételeket a Chilében, a La Silla-csúcson üzemelõ Európai Déli Obszervatórium (ESO) csillagászai, akik a képek révén megleshették a születõfélben lévõ csillagbébiket.

Az NGC 3603 katalógusjelû köd igen aktív csillagformáló régió. Mindössze 22 ezer fényévnyire van a Naptól, ez galaxisunk hozzánk legközelebb lévõ "csillaggyára" - olvasható a Space (http://space.com) asztronómiai hírportálon.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Ufo- scifi sztorid van? küldd el nekünk a szerk[kukac]zug.hu címre!
A régiót a gázfelhõk és csillagpor gazdag szövedéke jellemzi, amelyet "bepettyez" az újszülött, forró csillagok által kibocsátott kék fény.

A csillagködben rejtõzködik az eddig "lemázsált" legsúlyosabb csillag is, amelynek tömege a Nap 116-szorosa.

Az NGC 3603 centrumában mindenféle rendû és rangú csillagok ezrei csoportosulnak. Többségük tömege hasonló vagy valamivel kisebb, mint a Napé, ám a leglátványosabbak az életük végéhez közeledõ nagyon masszív csillagok.

Néhány kék szuperóriás egy köbfényévnél kisebb térségbe összpontosult három úgynevezett Wolf-Rayet csillag társaságában. Az utóbbiak igen fényes, nagy tömegû váltózócsillagok. Mivel anyagvesztésük igen gyors, nagyon rövid az élettartamuk, "mindössze" néhány százezer ezer évig ragyognak, majd szupernóvaként lángolnak fel.