2024.03.29. - Auguszta

Meteort vagy UFO-t láttak? (videóval)

Meteort vagy  UFO-t láttak? (videóval)
Különös hang- és fényjelenségeket tapasztaltak vasárnap éjszaka Észak-Magyarország különbözõ területein, valamint Szlovákiában. Az ügyet a katasztrófavédelem szakemberei vizsgálják. Kohánka István a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgató helyettese a Független Hírügynökségnek elmondta: Kassától Záhonyig több településen is tapasztalták az ismétlõdõ fény- és hangjelenségeket, de fõleg Ózd, Kazincbarcika, Miskolc és Putnok térségébõl érkezett sok bejelentés a történtekrõl a megyei rendõr-fõkapitányságra.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Ufo- scifi sztorid van? küldd el nekünk a szerk[kukac]zug.hu címre!
Az ügyet a katasztrófavédelem szakemberei vizsgálják. Kohánka István elmondta: a bejelentések alapján elõször meteorhullásra gondoltak, de ehhez túlzottan nagy területen észlelték a jelenséget az emberek. Ráadásul semmi nyomát sem találták az ilyenkor szokásos becsapódásnak. Mindezek mellett a fény fehér volt, míg a meteorok vörös fényben izzanak. A kutatást a szlovák határig kiterjesztették, de semmit sem találtak.

A szomszédos ország katasztrófavédelmi szakemberei sem tudtak olyan történésrõl beszámolni, ami megmagyarázta volna a történteket. Az igazgatóhelyettes szerint lehetett olyan különleges meteorológiai jelenség is, mint a sarki fény, ám azt nem kíséri zaj. A harmadik lehetõség az UFO-jelenség lehet, mivel az ütemesen ismétlõdõ fény- és hangjelenséget nem lehet megmagyarázni - közölte Kohánka István. A katasztrófavédelem továbbra is várja szemtanúk információit a rejtélyes üggyel kapcsolatban.

Különös meteoritdarab Szabolcsban: ez volt a tûzgömb?

Az észak-magyarországi térségben vasárnap éjszaka tapasztalt különös hang- és fényjelenségeket követõen meteoritszerû kõdarabot találtak Vasmegyeren; a szakértõk szerint a kõzettöredék inkább obszidiánra hasonlít.

Egy vasmegyeri lakos a vasárnapi hang- és fényjelenségek idején, amelyet szakértõk meteor becsapódásának tulajdonítottak, egy koppanást hallott háza teteje felõl, s hétfõn a fia egy furcsa kõdarabot talált a kertben.

A fekete, üvegszerû, szabálytalan alakú, több részén sima, majd éles sarkokban végzõdõ, meteoritnak vélt kõzetdarabot a Nyíregyházi Fõiskola földrajztudományi intézete tanárainak is megmutatták. Szerintük nem meteoritról van szó. Az anyag inkább obszidiánra hasonlít, amit más néven vulkáni üvegnek is hívnak, mivel úgy alakul ki, hogy a tûzhányóból kiömlõ savas és viszkózus forró láva hirtelen lehûl és megszilárdul.

A Vasmegyeren talált kõdarab is így alakulhatott ki valamikor, de arra a megkérdezett ásványszakértõk sem tudtak magyarázatot adni, honnan és hogyan került az a település egyik házának kertjébe.

Földet ért az idegen tárgy

Öt földrengésjelzõ állomás egymástól függetlenül rögzített jeleket a vasárnap esti tûzgömbjelenség idõpontjában, és az egyik állomás adatai alapján a rendkívül fényes meteorjelenséget okozó test földet ért. Timár Gábor, az ELTE Geofizikai és Ûrtudományi Tanszékének vezetõje elmondta: szlovák és magyar szeizmológiai (földrengéseket érzékelõ) állomások adatai, illetve az MTA Szeizmológiai Intézetének gyorselemzése szerint a vasárnap esti tûzgömb egy darabja földet érhetett.

Tóth László (Sashegyi Obszervatórium) modellszámításai szerint kétszer rázkódott meg a föld. Egyrészt földlökéseket érzékeltek a test felrobbanásakor keletkezõ lökéshullámok miatt. A legtöbb állomás ezeket észlelte. Az adatok alapján a tûzgömb valahol Kassa és a magyar határ között robbant fel a levegõben.

Ugyanakkor a Kassától 45 kilométerre északkeletre fekvõ cervenicai szeizmológiai állomás érzékelt egy olyan jelet, amelynek alapján a meteor legalább egy darabja becsapódott, azaz meteoritként földet ért. Ennek alapján a krátert valahol Cervenica (Vörösvágás) település környékén lehetne keresni. A becsapódás miatt kipattant rengés viszonylag kicsinek számított, a Richter-skálán 1-2 magnitudós lehetett.

A Budapest melletti építkezésen lévõ ipari kamera által rögzített képeken jól látszik, amint a fényes és gyors, zöldes árnyalatú meteor kibukkan a felhõk mögül. Nagy sebessége arra utal, hogy nem mûhold vagy ûrszemétdarab volt, hanem természetes eredetû meteorikus test.

A légkör sûrûbb tartományába érve a ránehezedõ egyre nagyobb légnyomástól felrobbant. A megsemmisülés pillanatában anyagának nagyobb része forró ionizált plazmává alakul, ez az, ami erõsen sugároz, és mellette a levegõ molekuláit is sugárzásra készteti. Ezt követõen kialszik - miközben éppen el is tûnik egy domb mögött. A nagy kérdés az, hogy a heves robbanás után mekkora szemcsék maradtak vissza a testbõl, amelyek esetleg becsapódhattak.