2024.04.18. - Andrea, Ilma

Húsz fényévre található a legközelebbi "lakható" bolygó

Mintegy húsz fényévre található az elsõ olyan bolygó, amely se nem túl forró, se nem túl hideg, azaz éppen megfelelne a Földéhez hasonló életformák kialakulására - állítják kutatók.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Ufo- scifi sztorid van? küldd el nekünk a szerk[kukac]zug.hu címre!
A földönkívüli élet nyomait keresõ csillagászok elsõsorban azokat a bolygókat vizsgálják, amelyek a napjuk körül olyan távolságban keringenek, hogy felszínük ideális körülményeket biztosít a víz megtartására.

Az ilyen Goldilocks-zónákban, más néven élet- vagy zöldzónákban található bolygók közül a Gliese 581 elnevezésû vörös törpe körül keringõ hatodik bolygóról derült ki, hogy alkalmas lehet az élet kialakulására.

A Földtõl 20,3 fényévre található Gliese 581 bolygói közül korábban már többrõl feltételezték, hogy alkalmas lehet az élet megtartására, a csillagászok azonban most úgy vélik, hogy a Naprendszeren kívüli 500 közeli bolygóval ellentétben a Gliese 581g az eddigi legalkalmasabb arra, hogy akár az élet mikroszkopikus formája megtalálható legyen rajta.
A Földtõl legfeljebb 25 parszek (81,5 fényévnyi) távolságban lévõ csillagokat jegyzõ Gliese-katalógusban az "a" jelölést a csillagok kapják, és a bolygókat "b" jelöléssel indulva, ábécésorrendben nevezik el.

A Földhöz viszonyítva az éppen a zöld zónának tekintett tartomány közepén található bolygón egy év 37 nap alatt telik el, és mivel a Gliese 581g csak nagyon lassan forog, ezért egyik oldala szinte mindig napos, miközben a másik gyakorlatilag mindig árnyékban van. Felszínének hõmérséklete ennek alapján 160 és mínusz 25 Celsius-fok között mozog, de a mindig fényes alkonyati, vagy akár pirkadati zónának is nevezhetõ területen ideális körülmények lehetnek az élet megtartására.

A Nap energiájának egyharmadát adó vörös törpe a Napot milliárdnyi évvel fogja túlélni és ez a tény tovább növeli annak a lehetõségét, hogy a Földnél több mint háromszor nagyobb tömegû bolygón valamiféle élet kialakulhatott - olvasható az Astrophysical Journal címû szaklapban megjelent publikációban.