2024.03.29. - Auguszta

Hogyan alakultak ki a kettõskisbolygó-rendszerek?

Hogyan alakultak ki a kettõskisbolygó-rendszerek?
Párizs - Egy francia-amerikai kutatócsoport magyarázatot talált arra, hogy a kisbolygók népes családjának 15 százalékát kitevõ kettõs aszteroidák miként alakulhattak ki. A felfedezésrõl a csillagászok a Nature címû brit szaklap legújabb számában számolnak be.

A kisbolygók legtöbbje a Mars és a Jupiter közötti kozmikus térben kering a Nap körül, de jónéhányan közülük úgynevezett földsúrolók, vagyis pályájuk keresztezi bolygónk pályáját, így akár veszélyesek is lehetnek számunkra.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Ufo- scifi sztorid van? küldd el nekünk a szerk[kukac]zug.hu címre!
A bináris- vagy kettõskisbolygó-rendszerek esetében tulajdonképpen arról van szó, hogy egy adott aszteroida körül egy másik, de nála jóval kisebb égitest kering, vagyis egyfajta bolygó-hold kettõst alkotnak.

A mostani tanulmány szerint ennek a jelenségnek az oka a Nap termikus hatása. A forró égitestbõl kiáramló hõ hatására ugyanis egyes kisbolygók tengely körüli pörgése felgyorsul. Ennek következtében az égitest sarkvidékeirõl jelentõs anyagmennyiség áramlik a kisbolygó egyenlítõi vidéke felé, és az ott felhalmozódott anyag az egyenlítõi térségekben tapasztalt gravitációcsökkenés hatása következtében kilökõdik a világûrbe, de nem tud megszabadulni teljesen a kisbolygó tömegvonzásától, hanem az anyagdarabok szép lassan az aszteroida körül keringve összecsomósodnak, majd végül önálló égitestté, azaz holddá állnak össze.

Ilyen jelenséget már lefényképezett ember alkotta szerkezet. A Galileo amerikai ûrszonda kilencvenes években úti célja, a Jupiter térsége felé tartva 2400 kilométeres távolságban elhaladt az Ida nevû kisbolygó mellett. Az aszteroidáról készített felvételek páratlan érdekességgel szolgáltak: a képek tanúsága szerint ugyanis az 58 kilométeres átmérõjû Idának van egy piciny holdacskája, a másfél kilométer kiterjedésû Dactyl. A csillagászok megállapították: a minihold minibolygólyától minitávolságra, azaz 90 kilométerre kering. (Összehasonlításul: a Föld-Hold átlagos távolsága 383 ezer kilométer.)