2024.03.29. - Auguszta

Felfedezték a villámokat a Marson

Felfedezték a villámokat a Marson
Marsi villámkisülések okozta rádiózajokat észleltek földi megfigyelésekkel. Ezek szerint a marsi porviharokkal villámlás is járhat, ami befolyásolhatja a légköri kémiai folyamatokat.

Régóta feltételezik a szakemberek, hogy a vörös bolygó légkörében elektromos kisülések is fellépnek. Az ehhez szükséges körülményeket feltehetõleg a porviharok vagy a kisebb porforgatagok idézik elõ. Most elsõ alkalommal közöltek megfigyelési eredményeket néhány ilyen kisülésrõl.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Ufo- scifi sztorid van? küldd el nekünk a szerk[kukac]zug.hu címre!
Az észlelés még 2006. június 8-án történt, de az adatok elemzése után csak most hozták nyilvánosságra az eredményeket. A megfigyelést nem a Mars körüli pályáról, esetleg a bolygó felszínérõl végezték, hanem a Földrõl. Az ûrszondák rádióadását követõ Deep Space Network rendszer egyik 34 méter átmérõjû rádiótávcsövével sikerült észlelni a jelenséget - pontosabban annak rádiósugárzását.

Christopher Ruf (University of Michigan) és kollégái több órán keresztül rögzítettek olyan rádiójeleket, amelyek alapján villámlott a Marson az egyik porvihar térségében. A kisülésekhez szükséges körülményeket a porviharban a szemcsék között fellépõ súrlódás és az egyes porszemekhez tapadt töltések által létrehozott feszültégkülönbség váltotta ki.

A feltételezések alapján ezek a villámok nem mutatkoznak olyan látványos formában mint földi társaik, amelyek útvonala élesen kirajzolódhat az égen. A marsi villámok leginkább a porvihar sûrûbb felhõinek alkalmi kifényléseként lennének azonosíthatók - azonban ilyet még nem sikerült közvetlenül megörökíteni.

A marsi villámok fontos szerepet játszhatnak a légköri kémiai folyamatokban és különféle molekulák keletkezésében. Azt azonban egyelõre nem tudni, hogy az élet lehetõségét miként befolyásolnák a bolygón. Sok földi laborkísérletben elektromos kisülések segítségével hoztak létre fontos szerves molekulákat. Azonban a marsi porördögökben régóta feltételezett sztatikus elektromos terek akár az élet számára kellemetlen, agresszív oxidánsokat is gyárthatnak - ezek pedig lebontják a szerves anyagot.