2024.04.20. - Tivadar

Véget ért a Phoenix missziója a Marson

Véget ért a Phoenix missziója a Marson
Washington - A NASA befejezettnek nyilvánította a Marsra májusban leszállt Phoenix automata kutatólaboratórium mûködését, mert a szonda már november óta nem hallat magáról.

Barry Goldstein, az amerikai ûrkutatási hivatal Phoenix-programjának igazgatója hétfõn elmondta: ezt annak tulajdonítják, hogy a Mars északi sarkvidékén, a szonda leszállóhelyén beköszöntött az õsz. A nappalok egyre rövidebbek, az idõjárás mind hidegebbé válik, éjszakánként mínusz 95 Celsius-fokot mutat a hõmérõ, ráadásul az elmúlt hetekben homokviharok is tomboltak a környéken.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Ufo- scifi sztorid van? küldd el nekünk a szerk[kukac]zug.hu címre!
Emiatt a napelemtáblák már nem kapnak annyi napfényt, amennyire szükségük lenne ahhoz, hogy a szonda mûszereinek mûködtetéséhez energiát tudjanak termelni.

Amikor 2007 augusztusában útjára indították a szondát, a tervezõk és gyártók három hónapos garanciát vállaltak arra, hogy a Phoenix üzemképes marad. A szakemberek legmerészebb álmaikban sem gondolhattak arra, hogy a marsi laboratórium mûködése túllép vagy akár jócskán túllép ezen az idõhatáron, mint ahogy annak idején a Spirit és az Opportunity marsi önjáró robotok is tették, amelyek 2004 januárjában szálltak le a vörös bolygóra. Bár az õ esetükben is három hónapos volt a garanciaidõ, még most, évek elteltével is barangolnak a bolygó homokos, sziklákkal, kövekkel teleszórt felszínén. Csakhogy a Spirit és az Opportunity a Mars egyenlítõjének a környékén dolgozik, ahol hasonlóan a Földhöz állandó nyár van, így a napelemtáblák elegendõ napsugarat gyûjthetnek össze ahhoz, hogy ellássák a két szondát energiával. A Phoenix esetében viszont eleve számolni kellett a zord idõjárási körülményekkel, amelyek semmi esélyt nem adtak a szondának arra, hogy a Spiritéhez és a Opportunityéhez hasonló bravúrt hajtson végre. A mostoha sarki körülmények ellenére azért a Phoenix is két hónapot "túlórázott".

A Naprendszer ûrszondás kutatásának a történetében a Phoenix a hatodik ember alkotta szerkezet, amely eljutott a Marsra, és onnan tudományos adatokat küldött haza, miközben fotózta a vörös bolygó felszínét. A Phoenix egyébként mûködésének öt hónapja alatt 25 ezer fényképpel örvendeztette meg a kutatókat.

Munkájának tudományos értékelése még jó idõbe, akár évekbe is beletelhet, hiszen rengeteg mérési eredményt juttatott el a Földre.

Annyi már most bizonyos, hogy a Mars fagyott sarkvidéki talajában vízjégre bukkant, és ugyancsak kimutatta: a felszín alatt kisebb sómennyiség is található. Ez a két tényezõ pedig arra mutat, hogy a Marson megvoltak, vagy még ma is megvannak az élet kialakuláshoz szükséges elemek.